DTU Space-40013

Afdelingen for Geodæsi og Geodynamik arbejder med observation, opmåling og kortlægning af Jorden, havene og isen i polarområderne i relation til blandt andet klimaforandringer.
Navn Titel Enhed Tlf. E-mail
Adili Abulaitijiang Adili AbulaitijiangPostdocDTU Space45 25 97 29adili@space.dtu.dk
Ole Baltazar Andersen Ole Baltazar AndersenProfessorDTU Space45 25 97 54oa@space.dtu.dk
Natalia Havelund Andersen Natalia Havelund AndersenPh.d.-studerendeDTU Space45 25 97 47naand@space.dtu.dk
Tessa Kate Anderson Tessa Kate AndersonAdjunktDTU Space45 25 97 53teka@space.dtu.dk
Rasmus Lørup Arildsen Rasmus Lørup ArildsenStudentermedhjælperDTU Spaceralor@space.dtu.dk
Valentina Roberta Barletta Valentina Roberta BarlettaSeniorforskerDTU Space45 25 97 36vrba@space.dtu.dk
Sarah Schultz Beeck Sarah Schultz BeeckAkademisk medarbejderDTU Spacesaschu@space.dtu.dk
Alessandro Di Bella Alessandro Di BellaPostdocDTU Space45 25 97 45adia@space.dtu.dk
Linda Christoffersen Linda ChristoffersenStudentermedhjælperDTU Spaces147334@student.dtu.dk
Trine S. Dahl-Jensen Trine S. Dahl-JensenPh.d.-studerendeDTU Space45 25 97 90trdhj@space.dtu.dk
René Forsberg René ForsbergProfessorDTU Space45 25 97 19rf@space.dtu.dk
Katarzyna Gorazda Katarzyna GorazdaAkademisk medarbejderDTU Spacekatgo@space.dtu.dk
Karina Hansen Karina HansenPh.d.-studerendeDTU Space45 25 97 85krnl@space.dtu.dk
Ole Bjerregaard Hansen Ole Bjerregaard HansenSystemadministratorDTU Space45 25 97 38obh@space.dtu.dk
Nicolaj Hansen Nicolaj HansenPh.d.-studerendeDTU Spacenichsen@space.dtu.dk
Peder Heiselberg Peder HeiselbergPh.d.-studerendeDTU Spaceptrhsb@space.dtu.dk
Xiao Hu Xiao HuPh.d.-studerendeDTU Spacexiahaa@space.dtu.dk
Sine Munk Hvidegaard Sine Munk HvidegaardSeniorrådgiverDTU Space45 25 97 72smh@space.dtu.dk
Tim Enzlberger Jensen Tim Enzlberger JensenPostdocDTU Space45 25 97 37timj@space.dtu.dk
Shfaqat Abbas Khan Shfaqat Abbas KhanProfessorDTU Space45 25 97 75abbas@space.dtu.dk
Per Knudsen Per KnudsenProfessorDTU Space45 25 97 18pk@space.dtu.dk
Mathias Lindeberg Kristensen Mathias Lindeberg KristensenVidenskabelig assistentDTU Spacematlin@space.dtu.dk
Søren Skaarup Larsen Søren Skaarup LarsenPh.d.-studerendeDTU Space45 25 97 87sorla@space.dtu.dk
Johannes Linde Johannes LindeVidenskabelig assistentDTU Space29 37 16 20jlinde@space.dtu.dk
Carsten Ankjær Ludwigsen Carsten Ankjær LudwigsenPostdocDTU Spacecaanlu@space.dtu.dk
Anja Løkkegaard Anja LøkkegaardPh.d.-studerendeDTU Spacenjlk@space.dtu.dk
Finn Bo Madsen Finn Bo MadsenSektionslederDTU Space45 25 97 84bm@space.dtu.dk
Karina Nielsen Karina NielsenForskerDTU Space45 25 97 64karni@space.dtu.dk
Thomas Nylen Thomas NylenGNSS IngeniørDTU Spacethony@space.dtu.dk
Daniel Haugård Olesen Daniel Haugård OlesenAdjunktDTU Space45 25 97 46danole@space.dtu.dk
Adolfientje Kasenda Olesen Adolfientje Kasenda OlesenAC TapDTU Space45 25 97 71afk@space.dtu.dk
Heidi Ranndal Heidi RanndalPostdocDTU Space45 25 97 63hvil@space.dtu.dk
Michael Schultz Rasmussen Michael Schultz RasmussenAfdelingsleder for Geodæsi og JordobservationDTU Space45 25 96 86msr@space.dtu.dk
Stine Kildegaard Rose Stine Kildegaard RosePostdocDTU Space45 25 97 42stine@space.dtu.dk
Sebastian Bjerregaard Simonsen Sebastian Bjerregaard SimonsenSeniorforskerDTU Space45 25 97 74ssim@space.dtu.dk
Henriette Skourup Henriette SkourupSeniorforskerDTU Space45 25 97 66hsk@space.dtu.dk
Gabriel Strykowski Gabriel StrykowskiSeniorforskerDTU Space45 25 97 15gs@space.dtu.dk
Louise Sandberg Sørensen Louise Sandberg SørensenSeniorforskerDTU Space45 25 97 14slss@space.dtu.dk
Hergeir Teitsson Hergeir TeitssonVidenskabelig AssistentDTU Space45 25 97 44herteit@space.dtu.dk
Mai Winstrup Mai WinstrupPostdocDTU Space45 25 96 58maiwin@space.dtu.dk
Baojun Zhang Baojun ZhangPostdocDTU Spacebjzhg@space.dtu.dk