Grønland skrumper en smule og driver langsomt mod nordvest
Der sker bemærkelsesværdige ting på Grønland i disse år, viser ny forskning. De enorme ismasser varmes op og smelter i stigende grad bort. Samtidig er der bevægelser i undergrunden som følge af den seneste istid. Dermed udsættes den store ø i stigende grad for vrid, tryk og træk.
Grønland rykker sig flere centimeter mod nordvest om året, viser ny forskning anført af Danjal Longfors Berg (t.h.). Samtidig ændres øens størrelse som følge af stræk og pres i undergrunden. Foto: DTU Space
mandag 13 oktober 2025
Morten Garly Andersen
Grønlandudsættes for vrid, trykogtræk.
Det skerpågrundafplade-tektoniksamtbevægelser i grundfjeldet, somskyldes, at de store iskapper oven på smelter og letter trykketpåundergrunden. Trykkeslettes både fordi, store mængder is smelter i Grønland i disseår, ogfordiundergrundenstadig er påvirketaf de enorme is-masser, der er smeltetsiden den senesteistidsklimaks for omkring 20.000 årsiden.
Resultatet er, at hele øen over de seneste 20 årharrykket sig mod nordvest med godt 2 centimeter om året.
SamtidigfårbevægelserneGrønlandtilbåde at vokseogskrumpehorisontalt. Effekten er, at Grønlands areal i disseår ‘strækkesud’ ogbliverlidtstørre i nogleområder, mensandre ‘trækkessammen’.
”Samlet set indebærer det, at Grønlandbliverlidtmindre, men det kangodtændre sig i fremtiden med den accelererendeafsmeltning, vi ser nu,” siger postdoc på DTU Space DanjalLongfors Berg, som er førsteforfatterpåartiklen i Journal of Geophysical Research.
De geofysiske processer, sompåvirkerGrønlands form, trækker i hver sin retning.
”Den aktueltsmeltede is, hargennem de seneste to årtierpressetGrønlandudadogsamtidiggivetlandhævninger, såarealet i realiteten er blevetstørre i denneperiode. Samtidig ser vi enbevægelse den andenvej, hvorGrønlandhæver sig ogtrækkessammen, somfølgeafforhistoriskeændringer i ismasserneforbundet med den senesteistidog dens afslutning,” sigerDanjalLongfors Berg.
Meget detaljeret model
Det er første gang, de horisontale, altsåvandrette, bevægelserbeskrivessådetaljeret.
”Vi harlaveten model, der viserbevægelser over enmeget lang tidsskalafracirka 26.000 årsidenogfrem. Vi harsamtidiganvendtmegetnøjagtigemålinger over de seneste 20 år, som vi brugertil at analysere de aktuellebevægelser. Det indebærer, at vi nu kanmålebevægelsernemegetpræcist,” sigerDanjalLongfors Berg.
De nye målinger er baseretpå 58 GNSS-stationer (GPS) placeretrundtomkring i Grønland. De målerGrønlandssamlede position, højdeændringer i grundfjeldetoghvordanøenkrymperogstrækkes.
”Der er ikketidligereforetagetsåpræcisemålingeraf, hvordanGrønlandforskyder sig. Antagelsenharværet, at Grønlandprimærtstrækkesudsomfølgeaf de dynamikker, der udløsesaf den is, der smelter i disseår. Men det viser sig tilvoresoverraskelse, at der også er store områder, hvorGrønland ‘trækkessammen’eller ‘krymper’, somfølgeafbevægelserne,” fortællerDanjalLongfors Berg.
Vigtigt for landmåling og navigation
Den nye forskning giver nyttig information om, hvad der sker, nårklimaforandringerne rammer i Arktis med accelererende fart, som det sesdisseår.
”Det er vigtigt at forståbevægelserneaflandmasserne, de er selvfølgeliginteressante for geovidenskaben. Men de er ogsåafgørende for landmålingog navigation, da selv de fastereferencepunkter i Grønlandlangsomtforskyder sig,” sigerDanjalLongfors Berg.